Praca operator CNC - oferty pracy za granicą agencji Eurokontakt Serwis

Operator CNC

Operator CNC wykonuje zawód opisany jako operator obrabiarek skrywających. Fachowiec zajmuje się obsługą nowoczesnych maszyn sterowanych cyfrowo, programowo, ale także tradycyjnych obrabiarek służących do kształtowania elementów z tworzyw sztucznych i metalu.

Maszyna CNC wyposażona jest w mikrokomputer, który odpowiednio do potrzeb się programuje. Urządzenia, które obsługuje operator CNC to automatyczne obrabiarki: tokarki, wytłaczarki, szlifierki, frezarki oraz narzędzia uniwersalne tzw. półautomatyczne. Warto, aby specjalista CNC posiadał doświadczenie w sterowaniu kilkoma z powyższych urządzeń.

Każdego roku zwiększa się ilość fachowców od obróbki CNC. Co więcej ta specjalizacja staje się coraz popularniejsza, ze względu na swoje coraz szersze zastosowanie. Praca jest dobrze płatna, a jednocześnie nie maleje zapotrzebowanie na operatorów CNC, z roku na rok wzrasta.

Predyspozycje do bycia operatorem CNC

Operatorem może być każdy, kto ukończy stosowne szkolenie. Zawód operatora nie jest trudną sztuką. Trzeba mieć dużo samozaparcia, czasu i praktyki, a na pewno przyniesie to oczekiwany sukces w pracy.

CNC to skrót od computerized numerical control, czyli komputerowe sterowanie numerycznymi maszynami.

Szkolenie, które musi ukończyć każdy operator CNC obejmuje część teoretyczną – omówienie budowy urządzeń i oprogramowania oraz części praktycznej – kurs BHP, samodzielnym przeprowadzaniu pomiarów, obsługi urządzeń i systemów programujących. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik ma do zaliczenia egzamin. Ceny kursu zaczynają się od 2000 zł. W tym zawodzie niezbędne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji, dokształcanie i uzupełnianie wiedzy. Stała nauka jest niezbędna by utrzymać się na rynku pracy w tej branży. Podsumowując, im więcej specjalistycznych kursów ukończył kandydat do pracy na stanowisku operatora, tym ma większą szansę na znalezienie pracy i uzyskanie wyższych zarobków.

Zakres obowiązków operatora CNC

Oprócz programowania w codziennych obowiązkach operatora znajduje się nadzór nad procesem produkcyjnym, analizowania zużycia maszyn, opracowywanie technologii obróbki oraz modyfikacja specjalistycznych programów niezbędnych w pracy specjalisty CNC oraz serwisowanie maszyn.

Operator CNC znajdzie pracę w zakładach produkcyjnych zajmujących się eksploatacją i wytwarzaniem maszyn budowlanych, ciągników oraz urządzeń mechanicznych. W przemyśle lotniczym można uzyskać największą stabilność oraz ciągły rozwój w zawodzie.

Zarobki operatorów CNC

Mediana zarobków w Polsce na stanowisku operatora CNC wynosi 4300 zł brutto na stanowisku specjalisty. Młodszy specjalista może liczyć na wynagrodzenie w okolicach 3800 zł brutto, a starszy doświadczeniem operator nawet na ok. 5000 zł brutto.

Nasza agencja najczęściej poszukuje operatorów CNC do pracy w Niemczech, zdarzają się również kontrakty we Francji. Nasi kandydaci mogą zarobić 9 000 – 12 000 zł brutto przy 160h pracy w miesiącu. Wszystko zależy też od obecnego kursu euro. Powyższe stawki są przeliczane zgodnie z kursem z kwietnia 2020, czyli 1 zł = 4,5 euro.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą za granicą na stanowisku operatora CNC to zgłoś się do nas.