Handlowiec to innymi słowy przedstawiciel handlowy, sprzedawca. Jest to osoba pośrednicząca w sprzedaży towarów lub usług różnych firm. Zazwyczaj posiada wykształcenie stosowne do branży, w której podejmuje pracę. Pełni ważną rolę w przedsiębiorstwie. To od jego zaangażowania zależy sukces finansowy firmy.
Zakres obowiązków handlowca
W zakresie obowiązków handlowca znajduje się przygotowywanie umów kupna-sprzedaży, przygotowywanie ofert, prowadzenie negocjacji, opracowywanie strategii sprzedaży, raportów sprzedażowych oraz ścisła współpraca z działem marketingu.
Praca handlowca jest bardzo elastyczna. Tak samo wynagrodzenie przedstawiciela handlowego. Jego zarobki najczęściej zależą od ilości i wartości sprzedanych usług lub towarów. Może się zdarzyć, że wyrobi swój miesięczny plan w tydzień lub dwa. W tej sytuacji może pozwolić sobie na zwolnienie tempa pracy. Niemniej jednak nie może siadać na laurach, bo wynagrodzenie jest zależne od zaangażowania.
Pożądane cechy
Predyspozycje jakie powinien posiadać idealny handlowiec to przede wszystkim komunikatywność. Jeśli jest świetnym rozmówcą, a rozmowa z ludźmi sprawia mu przyjemność to warto, aby jednocześnie potrafił negocjować. Musi być osobą odpowiedzialną na stres, a również posiadać bardzo dobrą samodzielną organizację swojej pracy. Pożądane jest aby posiadał nienaganną prezencję. Ponadto by był taktowny i zrównoważony. Potrafił odnaleźć się w każdej sytuacji, a swoją wiedzę o produkcie lub usłudze stale poszerzał.
W pracy handlowca na pewno nie odnajdą się osoby ciche, wycofane, bez determinacji i pragnące pracy, która da im poczucie stabilizacji i rutynowych obowiązków.
Praca przedstawiciela handlowego wymaga dużego zaangażowania i pomysłowości. Często jest praca opiera się na pracy w terenie.
Zazwyczaj każdy handlowiec jest wyposażony w służbowy telefon, laptop i samochód.
Wyróżniamy handlowców lokalnych, regionalnych, ale również działających na terenie całej Polski, a nawet za granicą.
To bardzo wymagający zawód, który wymaga zdyscyplinowania i nie poddawania się przy pierwszej porażce. Nigdy nie wiadomo czy klient zdecyduje się na zakup czy nie. Czasami handlowiec poświęci komuś dużo czasu, a finalnie nie dojdzie do transakcji. Nie wolno się w takich sytuacjach zniechęcać. Przedstawiciel handlowy to musi być osoba pewna siebie, która zna swoją wartość.
Miejscami pracy handlowca mogą być przeróżne przedsiębiorstwa i branże. W rzeczywistości każdy sektor potrzebuje dobrych handlowców do współpracy.
Zarobki
Mediana zarobków w Polsce na stanowisku handlowca wynosi 4930 zł brutto. Niemniej jednak w pracy jako przedstawiciel handlowy zarobki nie mają sufitu. Dobrzy handlowcy osiągający wysokie wyniki sprzedażowe potrafią zarabiać około 20 000 zł miesięcznie.
Jeśli jesteś zainteresowany pracą na stanowisku handlowca usług pośrednictwa pracy na rynek zagraniczny to zgłoś się do nas.